Czy nadal opłaca się budować domy piętrowe?

23 stycznia 2021 0 przez admin

Obecnie można zauważyć wyraźny trend budowania niewielkich domów parterowych. Wiele osób, które marzą o nieruchomości i wyprowadzce z miasta decydują się właśnie na niewielki dom parterowy, którego powierzchnia całkowita często wynosi około 100 m2. Taka powierzchnia jest w zupełności wystarczająca dla 2-4 osób, czyli standardowej polskiej rodziny. Pojawia się zatem pytanie czy stawianie domów piętrowych nadal ma sens i jakie korzyści za sobą niesie. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić czy postawienie większej nieruchomości faktycznie może prowadzić do jakiś korzyści i może być korzystne. W niektórych przypadkach bowiem zdecydowanie się na dom piętrowy będzie dawało bowiem świetne efekty i jest jedynym słusznym wyborem.

Dom piętrowy można wykorzystać w różny sposób

Projekty domów piętrowych najczęściej prezentują dość standardowy podział na pomieszczenia, gdzie najczęściej na dole znajduje się salon, kuchnia, jadalnia i toaleta. Na piętrze natomiast mamy dostęp do wszystkich sypialni oraz łazienki. Nie trzeba jednak stosować takiego podziału. Bardzo często domy piętrowe są stawiane w taki sposób, aby wykonywać w nich swoją pracę. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet otworzenie na parterze zakładu, w którym będą wykonywane konkretne usługi. Dzięki temu można mieć bardzo blisko swoje miejsce pracy. Skorzystanie z takiej możliwości może dawać znakomite rezultaty i może być bardzo korzystne. Takie wykorzystanie nieruchomości może być bardzo korzystne i jest preferowane przez wiele osób.

Duża przestrzeń sprawdzi się w przypadku dużych rodzin

Domy piętrowe bardzo dobrze sprawdzają się także dla dużych rodzin. Wielodzietne rodziny z pewnością docenią możliwości, które daje bardzo duża przestrzeń. W takich domach bardzo łatwo zaaranżować także pokój zabaw, miejsce do relaksu, gabinet oraz wiele innych pomieszczeń. Wielofunkcyjność domów piętrowych jest bardzo wysoka. Ten aspekt najmocniej przemawia za budowaniem takich nieruchomości.

Wyższe koszty budowy

Z uwagi na większy metraż samo wzniesienie nieruchomości piętrowej jest o wiele droższe. Budowa pochłania zdecydowanie więcej materiału, a dodatkowo niezbędne jest wstawianie większej liczby okien, schodów i dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Wybierając projekty domów piętrowych należy zatem dokładnie przemyśleć swoje możliwości finansowe i na tej podstawie podjąć decyzję o zdecydowaniu się na konkretny.

Podsumowanie

Budowanie domów piętrowych ma zatem sens tylko w przypadku dużych rodzin lub w sytuacji, gdy dolna część domu ma zostać wykorzystana na konkretną działalność. W innym przypadku lepiej zdecydować się na konstrukcje parterowe, które będą zdecydowanie tańsze w budowie, przy tym bardzo funkcjonalne. Zaoferują one wszystko co niezbędne do komfortowego funkcjonowania w nich i wystarczą w zupełności mniejszej rodzinie.