Co ile sadzić tuje szmaragd?

23 marca 2022 0 przez admin

Co ile sadzić tuje szmaragd to ważna kwestia w przypadku osób, które chcą za pomocą drzewek stworzyć żywopłot. Zachowanie prawidłowych odstępów pomiędzy poszczególnymi drzewkami ma tutaj bardzo duże znaczenie i wpływa na ich późniejszy wzrost. Tuje bowiem muszą mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do tego, aby mogły prawidłowo się rozrastać i tylko dzięki temu stworzą ciekawy żywopłot. Zachowanie odstępów ogranicza również późniejsze problemy związane z samą pielęgnacją drzewek. Przedstawiamy zatem o czym pamiętać podczas sadzenia odmiany „Szmaragd” oraz jakie odstępy należy zachować pomiędzy sadzonkami.

Jak sadzić tuje „Szmaragd”?

Tuje „Szmaragd” są szczególnie popularne i bardzo często wybierane na żywopłot, gdyż sprawdzają się w tej roli fantastycznie. Odpowiednio posadzone i zadbane prezentują się znakomicie i pozwalają na stworzenie zwartego żywopłotu. Podczas ich sadzenia ważne jest wykopanie odpowiedniego dołku. Musi on pomieścić swobodnie wszystkie korzenie drzewka. Zaleca się kopanie dołków o głębokości od 30 do 50 cm oraz szerokości wynoszącej 50 cm. Na samym dnie najlepiej umieścić ziemię oraz torf. Po umieszczeniu tui w dołku należy zasypać korzenie i z wierzchu rozłożyć ściółkę, aby ograniczyć rozwój chwastów i zachować wilgotność gleby w okolicach pnia.

Jeżeli zaś chodzi o to co ile sadzić tuje szmaragd to tutaj najlepiej pomiędzy sadzonkami utrzymać około 50 cm odstępu. Taka wartość sprawi, że tuje będą miały zapewnioną przestrzeń do prawidłowego rozrostu, a przy tym stworzą szczelny żywopłot. Zastosowanie mniejszych odstępów wpłynie na nieprawidłowy rozwój drzew, a także sprawi, że tuje nie będą tak dobrze sprawdzały się w ogrodzie jako dekoracje. Większe odstępy wpłyną natomiast na to, że żywopłot nie będzie szczelny.

Poza kwestią co ile sadzić tuje szmaragd znaczenie ma także odległość od ogrodzenia. W tym przypadku tuje również nie mogą znajdować się zbyt blisko, gdyż będą nachodziły na ogrodzenie i tym samym całość straci swój dekoracyjny wygląd. W tym przypadku także zaleca się zachowanie odstępu 50-60 cm. Po osiągnięciu przez drzewko dojrzałości zbliży się ono do ogrodzenia i będzie sprawiało wrażenie przylegania do niego. Dzięki temu całość będzie wyglądała fantastycznie i zrobi na wszystkich świetne wrażenie.

Sadzenie tui jest bardzo łatwe

Samo sadzenie tui jest zatem stosunkowo łatwe i każda osoba poradzi sobie z prawidłowym zasadzeniem kupionych drzewek. Wystarczy jedynie pamiętać o odpowiednich odległościach, aby stworzyć świetnie wyglądający żywopłot. Samo zachowanie odległości nie wymaga bardzo wysokiej precyzji. Ważne jest jednak, aby nie sadzić drzewek zbyt gęsto, gdyż stracą one swój atrakcyjny wygląd, a przy tym ich uprawa będzie bardziej problematyczna. W skrajnych przypadkach może się nawet okazać, że tuje po nieprawidłowym zasadzeniu będzie należało wyciąć. Prawidłowe podejście już na wczesnym etapie jest zatem bardzo korzystne i przekłada się na znakomite rezultaty z takiego działania. Ogranicza późniejsze problemy i pozwala skupić się już jedynie na pielęgnacji zasadzonych drzewek.