Jak podlewać tuje?

23 marca 2022 0 przez admin

Jak podlewać tuje to wbrew pozorom bardzo ważne zagadnienie. Prawidłowe podejście do podlewania drzewek wpływa na ich ogólny stan i prezencję roślin. Warto odpowiednio podchodzić do tej kwestii i skupić się na tym, aby dostarczać roślinom odpowiednią ilość wody. Prawidłowo podlewane tuje będą zdrowe i będą miały zapewnione warunki do prawidłowego wzrostu. Podlewanie podobnie jak nawożenie decyduje o tym, czy roślina pozostanie zdrowa i będzie mogła się prawidłowo rozwijać. Tuje jako drzewka wykorzystywane często do stworzenia żywopłotu nie mają szczególnych wymagań środowiskowych. Mimo tego jednak ich odpowiednie podlewanie jest bardzo istotne.

Tuje wymagają wilgotnego podłoża

Posiadając w swoim ogrodzie tuje należy pamiętać o tym, że należą one do roślin, które wymagają wilgotnego podłoża do prawidłowego wzrostu. Zwłaszcza latem w słoneczne dni należy zatem pamiętać o regularnym podlewaniu w celu zapewnienia roślinie najlepszych warunków bytowych. Kwestię jak podlewać tuje i z jaką częstotliwością determinuje także rodzaj podłoża, na którym znajduje się drzewko. W przypadku gleby piaszczystej konieczne będzie częstsze podlewanie z uwagi na szybką utratę wilgotności w takiej glebie.

Najprostszy sposób na sprawdzenie czy drzewko należy podlać to włożenie palca w glebę. Po wyjęciu palec powinien być wilgotny. Jeżeli tak nie jest to oznacza to, że drzewko ma za mało wody i należy ją do niego dostarczyć.

Specyficzny sposób podlewania

Kwestia jak podlewać tuje jest poruszana nie bez powodu, gdyż sposób dostarczania wody do rośliny jest specyficzny. Tuje należy podlewać bezpośrednio pod korzeń. Oblewanie wodą zielonej części nie jest wskazane, gdyż prowadzi do wielu późniejszych problemów. Może skutkować pojawianiem się grzybów, a dodatkowo w przypadku pojawienia się słońca doprowadzi do oparzenia rośliny. Tak uszkodzone gałęzie zaczną natomiast obumierać i tuje może w efekcie zostać zaatakowana przez choroby. Najlepiej także na podlewanie wybierać taką porę jak wczesny ranek lub wieczór po zachodzie słońca.

Należy także pamiętać o tym, aby po posadzeniu drzewka obficie je podlać. W przypadku pierwszego podlania ważne jest dostarczenie do drzewka dużej ilości wody, która zagwarantuje wysoką wilgotność gleby. Obfite podlanie jest wskazane również późną jesienią i przynajmniej raz w czasie zimy. Podlewanie zimą powinno odbyć się w przypadku, gdy temperatura osiągnie powyżej 0 stopni Celsjusza. W tym momencie podlanie drzewka będzie skutkowało tym, że wiosną igły tui nie przybiorą koloru brązowego.

Podsumowanie

Dbanie o tuje nie jest zatem bardzo skomplikowane i wystarczy pamiętać jedynie o kilku kwestiach. Odpowiednie podlewanie jest tutaj bardzo istotne. Dbanie o wilgotność podłoża sprawi, że tuja będzie prawidłowo się rozwijała. Można także postawić na pokrycie przestrzeni wokół korzenia ściółką, aby gleba nie traciła bardzo szybko wilgoci.