Jak szybko rośnie cis?

23 marca 2022 0 przez admin

Jak szybko rośnie cis to często zadawane pytanie przez ogrodników, którzy planują w swoim ogrodzie posadzić to właśnie drzewko. Pojawia się w takiej sytuacji pytanie ile czasu będzie potrzebne do stworzenia z niej na przykład żywopłotu. W przypadku zdecydowania się na bardzo młode sadzonki można się jednak dość mocno rozczarować, gdyż cisy rosną najwolniej ze wszystkich iglaków. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości będą jednak prezentowały się świetnie i stworzą niepowtarzalny żywopłot. Dodatkowo są roślinami długowiecznymi i raz zasadzone pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji będą świetnie prezentowały się przez bardzo wiele lat.

Najwolniej rosnąca roślina iglasta

Cis stanowi najwolniej rosnącą roślinę iglastą. W przypadku młodych roślin roczne przyrosty wynoszą jedynie 3-4 cm. W późniejszej fazie wzrost przyspiesza i można spodziewać się w ciągu roku przyrostów o około 10-15 cm. Nadal jednak tempo przyrostów nie jest tutaj bardzo wysokie. Cisy są jednak roślinami długowiecznymi. Niektóre odmiany są w stanie rosnąć nawet ponad tysiąc lat. Hodowany w ogrodzie cis będzie zatem wyglądał w nim świetnie i pozostanie w nim na bardzo długi czas. Osoby, które zastanawiają się jak szybko rośnie cis i liczą na szybkie wzrosty mogą być zatem bardzo rozczarowane pod tym względem. Hodowcy cisów muszą nastawić się przede wszystkim na cierpliwość lub kupić dojrzałe drzewka do swojego ogrodu. W przypadku cisów jest to natomiast możliwe.

Odpowiednie umiejscowienie

Cisy jak każda roślina wymagają odpowiednich warunków uprawy, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Najlepiej wybierać dla nich miejsca zacieniona, w których panuje duża wilgotność. Bardzo ważne jest także dostarczanie im dużej ilości wody. Cisy nie lubią również ostrych zim i bardzo gorących okresów letnich.

Jeżeli chodzi o glebę to najlepiej sprawdzają się gleby żyzne, świeże, próchniczne i wilgotne. Warto również, aby gleba była bogata w wapń.

Nie ma jednak problemu z hodowlą cisa w warunkach miejskich. Roślina świetnie bowiem znosi nawet bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Przesadzanie starszego drzewka cisu

Jako, że cisy rosną bardzo wolno to wiele osób, które chcą je posiadać w swoim ogrodzie decyduje się na zakup starszej rośliny. Cisy posiadają dobrze rozwinięty system korzeniowy i dzięki temu świetnie znoszą przesadzanie. Wystarczy jedynie wykopać drzewko ze wszystkimi korzeniami, aby możliwe było przeniesienie go w inne miejsce. W wielu przypadkach takie działanie to jedyny sposób na wprowadzenie dużych rozmiarów cisa do swojego ogrodu.

Podsumowanie

Osoby, które zastanawiają się nad tym jak szybko rośnie cis mogą być zatem rozczarowane tym, że tempo wzrostu jest bardzo powolne. Posadzenie młodego drzewka cisu jest zatem polecane jedynie osobom o bardzo dużej cierpliwości, które są gotowe na to, że cis będzie rósł przez wiele lat. Roślina po osiągnięciu dużych rozmiarów będzie jednak prezentowała się bardzo okazale i będzie niezwykle długowieczna przy zachowaniu odpowiednich parametrów wzrostu dla niej.