Jak uratować przesuszone tuje?

23 marca 2022 0 przez admin

Jak uratować przesuszone tuje to problem bardzo wielu osób. Tuja jako drzewo iglaste nie wymaga specyficznych warunków i jest stosunkowo łatwe w uprawie. Wiele osób zapomina jednak o odpowiednim nawadnianiu go. Około 95% problemów z tujami dotyczy właśnie dostarczania do nich zbyt małej ilości wody, co w efekcie prowadzi do przesuszenia drzewka. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu jego uratowania. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze będzie to możliwe i w niektórych przypadkach tuja nie odzyska już swojej pełnej żywotności i świetnego stanu.

Dlaczego tuje wysychają?

Wysychanie tui to bardzo popularne zjawisko i częsty problem wielu ogrodników. Jest on najczęściej związany z nieodpowiednią pielęgnacją i dostarczaniem do drzewek zbyt małej ilości wody. Tyczy się to zarówno podlewania bieżącego, jak i szykowania drzewek do zimowania. Wiele osób zapomina o tym, aby późną jesienią obficie podlać tuję. Dzięki temu roślina jest bowiem w stanie zmagazynować w swoich korzeniach wodę, która pozwoli na przetrwanie całego okresu zimowego. Również wczesną wiosną konieczne jest obfite podlanie tui. Pominięcie któregoś z tych etapów prowadzi do tego, że drzewko brązowieje i usycha, co oznacza przesuszenie.

Ratowanie przesuszonych drzewek

Zastanawiając się jak uratować przesuszone tuje warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy obserwować stan drzewka. Bardzo często wysychanie tui rozpoczyna się od usychania pędów. W takiej sytuacji należy je usunąć za pomocą nożyczek. Istotna jest tutaj precyzja i usuwanie jedynie tych pędów, które faktycznie są przesuszone. Po dokładnym oczyszczeniu tui można przystąpić do jej podlania. Należy dostarczyć do niej dużą ilość wody, która zostanie wchłonięta przez korzenie. Nawadnianie najlepiej przeprowadzać codzienne wcześnie rano lub późno wieczorem. Da to najlepsze rezultaty. Konieczne jest także stałe kontrolowanie tego czy gleba w bliskim otoczeniu tui jest wilgotna.

Ważne jest jednak, aby nie przesadzić z ilością wody. Gleba nie może być bardzo wilgotna, gdyż także będzie to szkodziło drzewku i doprowadzi do pojawienia się na tujach żółtych i brązowych przebarwień. Osoby zastanawiające się jak uratować przesuszone tuje muszą pamiętać również o tym, aby nie stosować w takiej sytuacji nawozów. Te mogą doprowadzić bowiem do jeszcze większego osłabienia rośliny i wpłyną na jej stan w bardzo negatywny sposób.

Podsumowanie

Przesuszone tuje da się zatem uratować, ale wymaga to cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu drzewko będzie w stanie powrócić do świetnego stanu i będzie prezentowało się znakomicie. Odpowiednie pielęgnowanie go będzie dawało znakomite efekty i będzie bardzo korzystne. Najlepiej jednak skupić się na odpowiedniej pielęgnacji już wcześniej. Regularne nawadnianie i nawożenie sprawi, że problemy z przesuszeniem nie będą występowały. Tuje będą przy tym rozwijały się w pełni poprawnie.