Jaki nawóz na trawnik?

15 marca 2022 0 przez admin

Jaki nawóz na trawnik to pytanie, które zadaje sobie wielu ogrodników chcących zadbać o trawnik. Trawnik pozbawiony wartości odżywczych staje się bardzo szybko rzadki i żółty. Źdźbła nie wyglądają najlepiej i jednocześnie spada sama prezencja trawnika. Warto zatem sięgać po profesjonalne nawozy, które zostały przygotowane z myślą o trawnikach. Ich regularne stosowanie może dawać fantastyczne efekty i sprawiać, że trawnik będzie przez cały okres letni zielony, a przy tym będzie odpowiednio przygotowany na zimę. Dzięki temu na wiosnę można będzie spodziewać się zdrowej i świetnie wyglądającej trawy, która będzie prezentowała się fantastycznie. Przedstawiamy czym najlepiej nawozić trawnik, aby uzyskać najlepsze efekty podjęcia takiego działania.

Czym najlepiej nawozić trawnik?

Zastanawiając się jaki nawóz na trawnik wybrać możliwe jest wybieranie spośród nawozów organicznych oraz mineralnych. Mineralne najczęściej są oferowane jako granulat lub płyn. Nawozy w granulacie można bardzo łatwo rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni trawnika i z tego też powodu są one bardzo często wybierane i uważane za bardzo dobre rozwiązanie. Nawozy w płynie dają jednak szybsze efekty. Wynika to z faktu, że są wchłaniane przez liście oraz bardzo przenikają w glebę nawet w sytuacji, gdy nie ma opadów deszczu.

Istnieje także podział na nawozy działające szybko i długoterminowo. Nawozy o długim okresie działania są lepszym wyborem i zapewniają w długiej perspektywie lepsze rezultaty nawożenia. Trawa przyswaja je bowiem stopniowo i przez dłuższy czas korzysta ze składników zawartych w takim właśnie nawozie.

Dostosowanie nawozu do pory roku

Kwestia jaki nawóz na trawnik jest również zależna od pory roku.

Pierwsze nawożenie na przełomie marca i kwietnia najlepiej wykonać za pomocą nawozu o wysokiej zawartości azotu. Dzięki temu trawa po zimie zyska bodziec do szybkiego wzrostu i stanie się znowu gęsta.

W przypadku nawożenia czerwcowego najważniejszy jest nie sam nawóz, a odpowiednia pogoda. Najlepiej nawożenie wykonać przed spodziewanymi opadami deszczu, które sprawią, że sam nawóz głęboko wniknie w trawnik i dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników.

W połowie sierpnia natomiast nawożenie warto przeprowadzić za pomocą nawozu o niskiej zawartości azotu. Powinien być za to bogaty w fosfor oraz potas, które zapewnią skuteczną ochronę przed mrozami i wzmocnią system korzeniowy. Nawożenie sierpniowe ma bowiem na celu przygotowanie trawnika na okres zimowy.

Nawożenie organiczne

Raz na 3 lata powinno przeprowadzić się również nawożenie organiczne. Do tego celu wykorzystywany jest kompost lub obornik, które poprawiają jakość gleby i dostarczają jej niezbędnych składników mineralnych. Nawożenie organiczne najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Takie działanie będzie dawało najlepsze rezultaty i pozwoli utrzymać trawnik w znakomitym stanie przez bardzo wiele lat. Samo korzystanie z niego będzie dzięki temu o wiele przyjemniejsze i bardziej komfortowe.