Dodatkowe koszty związane z kupnem gotowego projektu domu?

13 maja 2022 0 przez admin

Projekt domu jednorodzinnego stanowi pierwszy krok do tego, aby cieszyć się swoją wymarzoną nieruchomością. Sam zakup projektu nie wystarcza jednak do tego, aby przystąpić do prac i wzniesienia obiektu. Niekiedy konieczne może być poniesienie dodatkowych kosztów związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę czy z adaptacją gotowego projektu do własnych potrzeb. Inwestor musi liczyć się z tymi właśnie kwestiami i być przygotowanym na poniesienie dodatkowych kosztów. Bycie przygotowanym na te koszty pozwala uniknąć zaskoczenia i daje świetne rezultaty.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Samo pozwolenie na budowę wydawane jest przez starostwa. Samo uzyskanie dokumentu jest bezpłatne, ale należy mieć na uwadze, że i tutaj ponoszone będą dodatkowe koszty. Wnioski i podania są bowiem objęte opłatami skarbowymi. Same opłaty skarbowe na tym etapie mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Przygotowanie się na taki wydatek jest zatem niezbędne dla wszystkich osób, które planują budowę domu. Na tym etapie nie ma także możliwości ograniczenia tych kosztów. Pewne opłaty trzeba bowiem ponieść w celu rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych na zakupionej działce i warto o tym aspekcie pamiętać. Wydatek na wszystkie opłaty skarbowe może wynosić nawet 2-3 tysiące złotych.

Adaptacja projektu

Gotowy projekt mimo, że tańszy w zakupie niż tworzony na zamówienie to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ciężko bowiem znaleźć taki projekt, który spełni wszystkie wymagania klientów. Najczęściej niezbędna jest jego adaptacja i dostosowanie go do potrzeb samych domowników. Dostosowanie gotowego projektu do potrzeb wymaga skorzystania z pomocy architekta adaptacyjnego. Osoba taka będzie w stanie nanieść konkretne poprawki na projekt i dostosować ten do potrzeb. Koszt adaptacji wynosi  3-5 tys. złotych w zależności od rozległości nanoszonych poprawek. Najlepiej wybierać tym samym takie gotowe projekty, które będą wymagały jak najmniejszej ilości zmian. Wprowadzając zmiany do projektu należy liczyć się również z tym, że mogą one podnosić ogólny koszt wzniesienia samego obiektu. Ten aspekt również jest bardzo istotny i należy mieć tę kwestię na uwadze. Nanoszenie dodatkowych okien, lukarn czy zmiany w konstrukcji dachu mogą podnieść koszt wybudowania domu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zakup projektu to nie wszystko

Projekt domu jednorodzinnego to zatem nie jedyny koszt, który należy ponieść w związku z budową domu. Należy przygotować się także na inne koszty związane ze wzniesieniem konstrukcji. Suma kosztów związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę i adaptacją projektu może wynosić 5-7 tys. złotych. Do tego dochodzi również koszt zakupu projektu.